Νίκος Καρανικόλας: 42 ματιές στο Σαββατοκύριακο του Μαραθωνίου

Βροχή, δάκρυα, ιδρώτας: Ο γνωστός φωτογράφος αποτύπωσε με τον δικό του τρόπο όσα συνέβησαν πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος των δρομικών αναμετρήσεων του γουικέντ.

Φωτογραφία : Νίκος Καρανικόλας

Ετοιμοι για την εκκίνηση των 10 χλμ. που έγινε το Σάββατο.

Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας ανήκει πλέον στο παρελθόν, αλλά οι συγκινήσεις που άφησε ήταν πάρα πολλές. Αν και διεξήχθη κάτω από αντίξοες συνθήκες, η βροχή δυσκόλεψε αρκετά την προσπάθεια των αθλητών, η επιτυχία του ήταν κάτι παραπάνω από φανερή.

Άνθρωποι όλων των ηλικιών και των αθλητικών προσόντων πήραν μέρος τόσο στη μέγιστη απόσταση, όσο και στους αγώνες των 5χλμ. και των 10χλμ. Ο 37ος Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας κατέρριψε κάθε ρεκόρ, καθώς για πρώτη φορά σχεδόν 60.000 δρομείς δήλωσαν συμμετοχή σε όλες τις κατηγορίες.

Η βροχή δυσκόλεψε τους αθλητές.

Για την ιστορία, νικητής στην Κλασική διαδρομή αναδείχτηκε ο 42χρονος Κενυάτης Τζον Κιπκορίρ Κομέν. Ο αθλητής πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα. Δεύτερος τερμάτισε ο Φελισιέν Μουχιτίρα από τη Ρουάντα με χρόνο 2:16.43 και τρίτος ο Έλληνας Κωνσταντίνος Γκελαούζος με χρόνο 2:19:02 που εξασφάλισε αυτομάτος το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθωνίου (και) για φέτος.

Να σημειωθεί πως υπήρξαν και απρόοπτα κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύονται δύο δρομείς, άνω των 50 ετών, που συμμετείχαν στον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας. Και οι δύο υπέστησαν έμφραγμα κατά τη διάρκεια του αγώνα. Συνολικά, σύμφωνα με το ΕΚΑΒ, δύο αθλητές υπέστησαν έμφραγμα, 46 μεταφέρθηκαν στο νοσοκομείο και σε πάνω από 1.000 χρειάστηκε να δοθούν πρώτες βοήθειες.

Η εξάντληση είναι κάτι παραπάνω από έκδηλη.

Αυτό, πάντως, δεν μειώνει ουδόλως την άγρια ομορφιά του αγώνα, ούτε τις συγκινήσεις που πρόσφερε σε εκείνους που έτρεξαν για την επίδοση και την καλύτερη θέση, αλλά και στην πλειοψηφία των συμμετεχόντων που πήρε μέρος με σκοπό να χαρεί, να αθληθεί, να τονώσει το σώμα και την ψυχή.

Ο φωτογράφος Νίκος Καρανικόλας που δεν λείπει από το καθιερωμένο ραντεβού την τελευταία δεκαετία, κατέγραψε με την κάμερά του τις αθέατες στιγμές και των τριών αγώνων. Ενσταντανέ που δεν έπιασαν οι τηλεοπτικοί δέκτες και δεν μπόρεσε να αποθηκεύσει το ανθρώπινο μάτι. Μέσα από τις φωτογραφίες του φαίνεται το πάθος, η ένταση, η κούραση, αλλά η ευχαρίστηση από τη συμμετοχή σε έναν τόσο σημαντικό αγώνα.

Αν αγαπάς τον αθλητισμό, η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο.

Μετά το Ladies Run, η δυναμική Μάγδα Γκούμα δοκίμασε τις δυνάμεις της σε έναν ακόμη μαραθώνιο.

Αυτή είναι η ουσία του αθλητισμού: το χαμόγελο.

Η Ρωσική Πρεσβεία είχε τη δική της συμμετοχή.

Ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος με χρόνο 2:19:02 κατέλαβε την τρίτη θέση στον μαραθώνιο.

Αν αξίζει ένα μεγάλο μπράβο ο Μάκης Καλαράς; Ούτε λόγος.

Η πρωταθλήτρια του στίβου και νικήτρια του φετινού Ladies Run Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (δεξιά) παίζει με τον φακό. Δίπλα της η Αναστασία Μαρινάκου (νικήτρια στα 5 χλμ.).

Η χαρά του τερματισμού στα 5χλμ.

Λίγη δροσιά πάντα χρειάζεται.

Αρκετοί σημαντικοί αθλητές από το εξωτερικό πήραν μέρος στον αγώνα. Ο συγκεκριμένος, Φελισιέν Μουχιτίρα από τη Ρουάντα, τερμάτισε δεύτερος στην Κλασική διαδρομή.

Χαρούμενα πρόσωπα. Ναι, η συμμετοχή είναι το μεγαλύτερο κέρδος.

Με τα χρώματα της Αργεντινής.

Η συγκίνηση δεν έλειψε. Τα έχει αυτά τα καλά ο αθλητισμός.

Αθλητές όλων των ηλικιών. Γι’ αυτό ο Αυθεντικός Μαραθώνιος είναι επιτυχημένος.

Αξιοπρόσεκτες ήταν και κάποιες ενδυματολογικές προτιμήσεις.

Κίνα και Ελλάδα έγιναν ένα στο πρόσωπο αυτό.

Τρέχοντας και για την ειρήνη και για την Ελλάδα με την ERGO Running Team.

Ετρεξαν ακόμη και τα… μπαλόνια.

Ο καθείς και η… εξάρτυσή του.

Ορισμένοι ήταν λίγο περισσότερο επιδεικτικοί. Αριστερά πάντως ο έμπειρος δρομέας βουνού Νίκος Κωστόπουλος απολαμβάνει τη στιγμή.

Για μερικούς ανθρώπους η συμμετοχή αποκτάει υπαρξιακό χαρακτήρα. Τους αξίζει διπλό χειροκρότημα.

Οχι η κατάλληλη ενδυμασία για τρέξιμο, αλλά τι πειράζει; Παρεμπιπτόντως, ο συγκεκριμένος έτρεχε και ξυπόλητος (!).

Εν κινήσει. Αποτυπώνοντας τη στιγμή της προσπάθειας.

Ο υπουργός Τουρισμού Χάρης Θεοχάρης έτρεξε κι αυτός με τη σειρά του στο 5ρι.

Δεν έλειψαν ούτε φέτος οι αρχαιολάτρες.

Η στιγμή της απονομής για τα κορίτσια στα 5 χλμ. Νικήτρια η Αναστασία Μαρινάκου.

Αναζητώντας λίγη ζεστασιά μετά τον αγώνα.

Μαζί τους έτρεξε και ο Δρομέας του Βαρώτσου.

Αστρο λαμπρό του Captain America τον οδηγεί…

Η αγωνία και η προσπάθεια αποτυπωμένα στο πρόσωπό του νικητή του μαραθωνίου, τον Κενυάτη Τζον Κιπκορίρ Κομέν.

Ομορφιά και χάρη. Η νικήτρια στο 5άρι, Αναστασία Μαρινάκου.

Λίγο πριν τον τερματισμό.

Τυφλός δρομέας από τη Ν. Κορέα που με ένα υπερσύγχρονο βοηθητικό σύστημα όρασης έτρεξε τον Μαραθώνιο χωρίς σύνοδο.

Η χαρά ότι προσπάθησες δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Μια τετράδα από τη Ν. Αφρική.

Η δύναμη της ανθρώπινης θέλησης. Φέτος συμμετείχαν και αθλητές με handybikes.

Από την Γερμανία με… αγάπη.

Ο σεφ και φανατικός μαραθωνοδρόμος Αλέξανδρος Παπανδρέου δεν έχασε την ευκαιρία να τρέξει.

Η πάντα fit Όλγα Πολίτσου, στέλεχος του Four Seasons Athens.