Ο Μαραντόνα σηκώνει την κούπα στο αποκορύφωμα της ποδοσφαιρικής του καριέρας που έκανε πολλούς να τον ανακυρήξουν τον κορυφαίο παίκτη όλων των εποχών.

Αργεντινή- Δυτική Γερμανία 3-2 (Μουντιάλ Μεξικού, 1986)

Ημερομηνία: 29 Ιουνίου 1986.

Tόπος: Μέξικο Σίτι, στάδιο «Αζτέκα».

Σκόρερ: 23′ Μπράουν, 55′ Βαλντάνο, 85′ Μπουρουσάγκα – 74′ Ρουμενίγκε, 82’ Φέλερ Διαιτητής: Ρομουάλντο Άλπι Φίλιο (Βραζιλία).

Θεατές: 114.600.

Αργεντινή (Κάρλος Μπιλάρδο): Πούμπιδο, Κουτσιούφο, Μπράουν, Ρουγκέρι, Ολαρτικοετσέα, Τζιούστι, Ενρίκε, Μπουρουσάγκα (90′ Τρομπιάνι), Μπατίστα, Μαραντόνα, Βαλντάνο.

Δυτική Γερμανία (Φραντς Μπεκενμπάουερ): Σουμάχερ, Μπέρτχολντ, Φέρστερ, Έντερ, Γιάκομπς, Μπρίγκελ, Ματέους, Ρουμενίγκε, Μάγκατ (62′ Χένες), Άλοφς (46′ Φέλερ), Μπρέμε.

Η διοργάνωση σε 133 λέξεις:
    Το Μουντιάλ του Μαραντόνα που δίχασε τον πλανήτη. Οι μισοί μιλούν για το χέρι του Θεού (οι Άγγλοι προτίμησαν τον όρο «χέρι της απάτης») και οι άλλοι μισοί για το γκολ του αιώνα. Αμφότερα τα έβαλε ο Μαραντόνα στον προημιτελικό με την Αγγλία (2-1). Οι πρωταθλητές Ευρώπης Γάλλοι απέκλεισαν Ιταλούς και Βραζιλιάνους (ο Πλατινί έχασε πέναλτι στον προημιτελικό κόντρα στους λατινοαμερικάνους αλλά δεν στοίχισε στην ομάδα του, που νίκησε στη ρωσική ρουλέτα με 4-3), όμως στα ημιτελικά έπεσαν πάνω στον κακό τους δαίμονα, τη Δ. Γερμανία (0-2).Το Μαρόκο έγινε η πρώτη αφρικανική ομάδα που περνάει τη φάση των ομίλων, ενώ ο Ουρουγουανός Χοσέ Μπατίστα ο παίκτης που αποβάλλεται πιο γρήγορα σε αγώνα Μουντιάλ, καθώς είδε την κόκκινη κάρτα στο πρώτο μόλις λεπτό του ματς για σκληρό φάουλ πάνω στον Σκοτσέζο Γκόρντον Στράχαν.

Σκηνή cult στον τελικό:
    Οι Γερμανοί, έχοντας δει την απίστευτη φόρμα του Μαραντόνα στα δυο τελευταία ματς με Άγγλους και Βέλγους (τέσσερα γκολ με δυο σλάλομ απέναντι σε έξι και πέντε αντιπάλους αντίστοιχα), θυσιάζουν τον κορυφαίο παίκτη τους, τον Ματέους, ως βεντούζα πάνω του. Εκείνος τα καταφέρνει για 85 λεπτά. Τότε, ο Αργεντίνος θεός με μια μαγική πάσα βγάζει μόνο του τον Μπουρουσάγκα απέναντι από τον Σουμάχερ. Η Αργεντινή και ο Μαραντόνα είναι πλέον οι νέοι παγκόσμιοι πρωταθλητές.

Στην επόμενη σελίδα: Αργεντινή – Ολλανδία 3-1 στην παράταση (Μουντιάλ Αργεντινής, 1978)