Αγχωτική νίκη, αλλά νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό Open (Φωτογραφία: REUTERS/Morgan Sette).

Άλλη μια μεγάλη και αγχωτική νίκη που κρίθηκε στα πέντε σετ για τον Τσιτσιπά στην Αυστραλία! Ο Στέφανος ήταν τυχερός και πιο ώριμος πνευματικά απ’ τον αντίπαλο του και πέρασε στα προημιτελικά του Australian Open, μετά από σχεδόν 3 ώρες παιχνιδιού.

Στο πρώτο σετ μπήκε νωθρά και αφού έσωσε 2 breakpoints στο πέμπτο game, δεν τα κατάφερε στο έβδομο σετ. Στο δεύτερο σετ μπήκε πιο δυνατά, με στόχο να μην επιτρέψει στον Φριτζ να πιστέψει ότι μπορεί να είχε ένα εύκολο βράδυ, έτσι ισοφάρισε σε 1-1, αφού η μπάλα στον κρίσιμο πόντο του έκανε το χατίρι να περάσει, παρότι χτύπησε στην πάνω πλευρά του φιλέ.

Μετά το 2-1 ο Τσιτσιπάς «ξύπνησε» και έγινε πιο κυνικός στο παιχνίδι του.

Παρόλ’ αυτά, ο αντίπαλος του Τσιτσιπά βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα και με τα χτυπήματα του εξουθένωσε τον Έλληνα σταρ, με αποτέλεσμα να φέρει το σκορ σε πλεονεκτική για αυτόν θέση, στο 2-1, και να χρειάζεται μόλις ένα ακόμα σετ για να τον αποκλείσει.

Από εκεί και έπειτα, ο Τσιτσιπάς «ξύπνησε» και έγινε πιο κυνικός στο παιχνίδι του. Συνέχισε να επιτίθεται στην πίσω γραμμή του Φριτζ, αλλά το έκανε πιο αποτελεσματικά. Από το τέταρτο σετ και μετά ανέβηκε η απόδοση του Τσιτσιπά και ο Φριτζ, αν και καλύτερος στα περισσότερα σημεία του παιχνιδιού, φάνηκε να κυριεύεται από άγχος. Κάτι που μοιάζει λογικό, αφού ο Αμερικανός δεν έχει αντίστοιχες παραστάσεις με του Στέφανου.

Συνολικά, αυτό που χαρακτηρίζει το ματς είναι τα πολλά χαμένα breakpoints του Φριτζ αφού είχε μόλις 2 επιτυχημένα σε 15 ευκαιρίες, την ίδια στιγμή που ο Τσιτσιπάς είχε 3 στα 5.

Το κοινό ήταν κοντά στον Στέφανο για ακόμα ένα ματς, καθώς πολλές ελληνικές σημαίες ανέμιζαν προς τιμήν του.

Το κοινό ήταν κοντά στον Στέφανο για ακόμα ένα ματς, καθώς πολλές ελληνικές σημαίες ανέμιζαν προς τιμήν του. Η ομογένεια είναι παρούσα στο Australian Open και στηρίζει τον Τσιτσιπά, ο οποίος συχνά έχει ανάγκη την στήριξη του κοινού, ειδικά σε κρίσιμα ματς που κρίνονται στις λεπτομέρειες, όπως το σημερινό.

Επόμενος αντίπαλος του Τσιτσιπά είναι ο Ιταλός Γιαννίκ Σίνερ, ο οποίος βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα. Ο 20χρονος τενίστας με το παιδικό πρόσωπο, που δεν αποχωρίζεται ποτέ το καπέλο που κρύβει τα καροτί μαλλιά του, μπορεί να γίνει φονικός. Το χαρακτηριστικό του σημάδι είναι τα πολύ δυνατά χτυπήματα στις γωνίες, κάτι που εξαναγκάζει τους αντιπάλους του σε ανελέητο τρέξιμο. Η προϊστορία μεταξύ τους είναι 2-1 υπέρ του Στέφανου και ελπίζουμε να παραμείνει θετικό το ισοζύγιο υπέρ του, αν και αναμένεται να είναι ένα πολύ δύσκολο και αμφίρροπο παιχνίδι.