Πιο έτοιμος από ποτέ να κάνει κάτι μεγάλο (Φωτογραφία: Atptour.com).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε το μεγαλύτερο επίτευγμα του ελληνικού τένις παρότι έχασε το Roland Garros στον τελικό με 3-2 σετ (κι ενώ κέρδιζε με 2-0) από έναν ζωντανό θρύλο του αθλήματος και -καθόλου τυχαία- νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Είναι τρομερό να κατανοείς ότι η συνολική του πορεία ως τον τελικό, δεν ήταν προϊόν συναστρίας ούτε κάποιου θαύματος.

Η μεγαλύτερη νίκη του Τσιτσιπά είναι ότι για την επιτυχία του κανείς δε σκέφτεται ότι «κοιμήθηκε ο Θεός». Αντίθετα, βλέπουμε έναν από τους καλύτερους τενίστες στον κόσμο να βρίσκεται στην καλύτερη φόρμα και την ωριμότερη φάση της καριέρας του. Ήταν τρομερό να κατανοείς ότι η συνολική του πορεία ως τον τελικό, δεν ήταν προϊόν συναστρίας ούτε κάποιου θαύματος.

Η προϊστορία τους ήταν υπέρ του Σέρβου πρωταθλητή, αφού είχε κερδίσει τα 5 από τα 7 παιχνίδια τους στο παρελθόν. Για τον Τζόκοβιτς ήταν ευκαιρία να κατακτήσει το 19ο grand slam της καριέρας του και να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στα 20 που έχουν οι Φέντερερ και Ναδάλ. Από την άλλη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς διεκδικούσε το δικαίωμα στο όνειρο του πρώτου τροπαίου.

Ο αγώνας ξεκίνησε λες και οι αθλητές έπαιζαν από το 5ο σετ. Η ένταση ήταν τεταμένη μεταξύ των δυο παικτών που έκαναν μεγάλα rally από τα πρώτα κιόλας games. Πρώτος έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του ο Τσιτσιπάς, έχοντας στη συνέχεια την ευκαιρία για set point, την οποία έσβησε ο έμπειρος Τζόκοβιτς.

Ήταν δάκρυα θυμού στο τέλος, ο Στέφανος ήξερε πως είχε μια καλή ευκαιρία να πετύχει κάτι σπουδαίο και δεν τα κατάφερε.

Το πρώτο και μάλλον κρισιμότερο set οδηγήθηκε στο tiebreak, όπου ο Στέφανος προηγήθηκε με 4-0, ωστόσο ο Τζόκοβιτς είχε setpoint στο 6-5. Τελικά, με μεγάλη αποφασιστικότητα, ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε αυτό που του άξιζε και καθόρισε εν πολλοίς την πορεία του τελικού, κερδίζοντας το πρώτο σετ με 7-6.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με break από την πλευρά του Τσιτσιπά, απέναντι σε ένα νωθρό Τζόκοβιτς, που παρά την εμπειρία του, ίσως να μπήκε στο σετ με το μυαλό στη χαμένη ευκαιρία του πρώτου σετ. Στη συνέχεια, με εκπληκτικά ανεβάσματα, αλάθητη άμυνα κι αποφασιστικά winners, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με άνεση έναντι του αντιπάλου του, ο οποίος πήρε το δρόμο για τα αποδυτήρια μετά το 6-2.

Ωστόσο, η ποιότητα του Τζόκοβιτς, η οποία φαινόταν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού με ορισμένα εκπληκτικά χτυπήματα, εξαργυρώθηκε στο τρίτο σετ. Στο τέταρτο game ο Τσιτσιπάς έσωσε 4 breakpoints, είχε μια ευκαιρία να πάρει το game, ωστόσο εντέλει ο Σέρβος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ύστερα από 11’ έκανε break και τελικά κατέκτησε το σετ με 6-3.

Ο Στέφανος είχε αποδείξει σε όλο το τουρνουά πως είναι πιο ώριμος, ωστόσο η κόπωση έφερε ξανά τον εκνευρισμό. Η μέχρι τότε μνημειώδης προσήλωσή του άρχισε να χάνεται με αποτέλεσμα να διαμαρτύρεται στη διαιτητή, ακόμα και να χτυπήσει τη ρακέτα του στο έδαφος. Έτσι έχασε και το τέταρτο σετ.

Ο Τσιτσιπάς παίζει το καλύτερο τένις που έχει παίξει ποτέ κι απέδειξε σε όλους τον πλουραλισμό του παιχνιδιού του.

Το βλέμμα του Τζόκοβιτς δεν έδειξε να παρασύρεται από ενθουσιασμό, ούτε προέδιδε απόγνωση ή απελπισία ακόμη κι όταν ήταν πίσω με 2-0 σετ, έχει παίξει άλλωστε σε 29 τελικούς grand slam, πριν από αυτόν. Παρά τις σποραδικές αντιδράσεις του Τσιτσιπά, παρά την αγωνία και τις ελπίδες όλων μας, ένα ψύχραιμο μάτι διέκρινε πως η νίκη του Σέρβου ήταν θέμα χρόνου, κάτι που συνέβη στο πέμπτο σετ, ύστερα από μάχη του Στέφανου με την κόπωση, τον εξαντλητικό ήλιο, έναν φανταστικό αντίπαλο και κυρίως με τον εαυτό του.

Μια βδομάδα πριν, ο Στέφανος ρωτήθηκε αν θα πάρει grand slam πριν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατακτήσει το NBA και πριν ο Εμμανουήλ Καραλής κερδίσει ολυμπιακό μετάλλιο. Με ταπεινότητα κι αυτοπεποίθηση διάλεξε τον εαυτό του. Δεν κατάφερε να το επιβεβαιώσει.

Με τον Ναδάλ έχει ραντεβού τον επόμενο Μάιο, για μια παράσταση διαδοχής, από τον βασιλιά στον πρίγκιπα του χώματος.

Αν, όμως, δε θέσεις τον πήχη ψηλά, δεν πρόκειται να κάνεις κανένα μεγάλο άλμα. Αυτό εξηγεί και τα δάκρυα που είχαν ανέβει στα μάτια του από τη λήξη του τελικού μέχρι να πέσουν τα κομφετί της απονομής. Ήταν δάκρυα θυμού, ήξερε πως είχε μια καλή ευκαιρία να πετύχει κάτι σπουδαίο και δεν τα κατάφερε.

Ε λοιπόν, δεν είναι καιρός για δάκρυα. Ο Τσιτσιπάς παίζει το καλύτερο τένις που έχει παίξει ποτέ κι απέδειξε σε όλους τον πλουραλισμό του παιχνιδιού του. Αυτή τη φορά βρέθηκε να είναι φιναλίστ στο Ρολάν Γκαρός, ένα από τα σπουδαιότερα τουρνουά του κόσμου, κι είναι πια πολύ κοντά στο να κάνει ένα «άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά». Σειρά παίρνουν το Γουίμπλεντον, οι Ολυμπιακοί Αγώνες και το Αμερικανικό Όπεν.

Κι αν υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να γλυκαίνει την πίκρα για τον Στέφανο, αν υπάρχει μια παράμετρος που θα έκανε πιο ιδανικές τις συνθήκες κατάκτησης του Ρολάν Γκαρός, είναι που στον τελικό δε συνάντησε τον Ράφα Ναδάλ. Έχουν ραντεβού τον επόμενο Μάιο, για μια παράσταση διαδοχής, από τον βασιλιά στον πρίγκιπα του χώματος.